«Եթե ռուս խաղաղապահները չգային, ադրբեջանցիները գրավելու էին Արցախի մնացած մասը». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 285 Չորեքշաբթի, 28 դեկտեմբերի, 2022 թ., 17:48 ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը գրում է. «Ռուսական ռազմաբազան պետք է մնա Հայաստանում, իսկ ռուս խաղաղապահները՝ Արցախում։ Մի բան հստակեցնենք. ռուս խաղաղապահներն Արցախ հրավերով կամ որևէ մեկի թույլատրելով չեն եկել։ Եթե այդ պահին ռուս խաղաղապահները չգային, ադրբեջանցիները գրավելու էին Արցախի մնացած մասն ու Հայաստանի հարավային մասը։ Կասկածո՞ւմ եք։ Մի՛ կասկածեք, փաստերով կապացուցեմ։ Նույն Նիկոլն ուներ այդ մտահոգությունը։ Ու կրկնակի զավեշտ է, որ Նիկոլն ու իր թիմն են խոսում ՌԴ-ի դեմ։ Այսօր միակ պետությունը ոչ թե Հայաստանն է, այլ ՌԴ-ն է՝ դեմ լինելով Արցախի փոխանցմանն Ադրբեջանին։ Հերիք է բամբասեք ու բողոքեք ՌԴ-ից։ ՌԴ-ն ավելի շատ է պաշտպանել Արցախի ու հայության շահը, քան ՀՀ «իշխանությունները»։ Հետևաբար խելոք լռվեք ձեր տեղերում ու թուրքական օրակարգ հերիք է առաջ քաշեք։ Ռուսական ռազմաբազան պետք է մնա Հայաստանում, ռուս խաղաղապահներն էլ՝ Արցախում։ Անժամկետ։ Դա է պահանջում Հայաստանի ու Արցախի շահը»։ Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |