«Պեսկովը կարող է հեքիաթ պատմել միայն յուր շրջանակում». Ստյոպա Սաֆարյան
Հինգշաբթի, 29 դեկտեմբերի, 2022 թ., 17:30
Քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը գրում է. «Որքան էլ Դմիտրի Պեսկովն իրեն պատեպատ է տալիս ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի՝ միութենական պետության մեջ Հայաստանին մտցնելու համար անբացահայտ ու ոչ պաշտոնական, երբեմն Ադրբեջանի ձեռքերով ճնշումների մասին հայտարարության կապակցությամբ ու այն որակում է սադրանք, հենց ԱՊՀ տարեվերջյան հավաքում իր անմիջական շեֆի տեքստային ու սիմվոլիկ ուղերձները հաստատում են Արմեն Գրիգորյանի ասածը:
Ռուսաց լեզվի հատուկ կարգավիճակ. Պուտինն իր ելույթում նրբորեն բարձրացրեց ԱՊՀ երկրներում ռուսաց լեզվին հատուկ կարգավիճակ տալու հարցը։ ԱՊՀ-ում Ղազախստանի նախագահության ընթացիկ տարում Մոսկվան հասել է նրան, որ 2023-ը լինի ռուսերեն լեզվի տարի, ու այժմ գալիք տարում այդպիսի միջոցառումներ են պլանավորված բոլոր երկրներում։ Քանի որ բացի Բելառուսից, մնացած երկրներն ամենևին խանդավառված չեն իրենց երկրներում ռուսերենին հատուկ կարգավիճակ տալու հեռահար նպատակից, Պուտինն այդ հարցը բարձրացնում է նրբորեն, իսկ նրա խոսքի տողատակը դա էր։ Այդպիսի նպատակ դնողը լավ գիտի, թե ինչու է առաջ մղում այդ հարցը։