«Ադրբեջանի հերթական սադրանքը պետք է առավելագույնս պատժվի միջազգային հանրության կողմից»․ Թագուհի Թովմասյան
Ուրբաթ, 06 հունվարի, 2023 թ., 20:36
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը գրել է․ «Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար բազում խնդիրներին զուգահեռ, այսօր Ադրբեջանը կրակահերթեր է արձակել հումանիտար արտակարգ իրավիճակում հայտնված խաղաղ բնակչության ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։
Հունվարի 6-ին, ժամը 13:00-ի սահմաններում Մարտունու շրջանի Հացի գյուղի վարչական տարածքի «Կաղնուն տակ» կոչվող տեղամասում տեղի բնակչի կողմից շահագործվող «Բելառուս 82-1» տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս, հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքից հրաձգային զենքից կրակահերթ է արձակվել տրակտորի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում գյուղատնտեսական աշխատանքը դադարեցվել է։
Ադրբեջանի հերթական սադրանքը, հատկապես Արցախի շրջափակման ծանր պայմաններում, պետք է առավելագույնս պատժվի միջազգային հանրության կողմից, իսկ կանխարգելիչ գործողությունների իրականացումը խիստ անհրաժեշտություն է, քանի որ վտանգված է 120 հազար մարդկային կյանք»: