«Վաղուց ժամանակն է թարգել Արցախի շրջափակման վերաբերյալ ողբն ու վայ-վիշը». Սուրեն Սահակյան
![]() 204 Հինգշաբթի, 12 հունվարի, 2023 թ., 02:12 Հասարակական գործիչ Սուրեն Սահակյանը գրում է. «Ինձ թվում ա՝ արդեն վաղուց ժամանակն ա թարգել Արցախի շրջափակման վերաբերյալ ողբն ու վայ-վիշը։ Պետք էլ չէր սկսել։ Անկախության, սեփական որոշումներ կայացնելու իրավունք ստանում են ժողովուրդները, որոնք վճռական են էդ իրավունքը պահելու հարցում ու դրա համար պայքարից մեր սնոբների նման չեն խորշում։ Օրինակ, կատալոնացիք դեռ արժանի չեն անկախության, քանի որ հանրաքվեից հետո հենց ոստիկանության ներկայացուցիչներ գնացին կազմակերպիչներին բռնելու, հանրաքվե, բան, սաղ մոռացան, երկրից թռան։ Իմ համոզմունքն էն ա, որ ազատության համար պայքարելը մեծ պատիվ ա ու յուրաքանչյուր մի մարդու կյանքը որևէ կերպ իմաստավորելու եզակի հնարավորություններից մեկը։ Թող ողբան հոգով ճորտերն ու նրանց հարազատները, որ տենց անհաջող մարդկանց հետ են ստիպված առընչվելու։ Շրջափակումը շատ փոքր գին ա, որ հնարավոր ա վճարել սեփական որոշումները կայացնելու համար։ Քիչ-քիչ կլուծվեն խնդիրները, եթե մինչև վերջ գնալու կամք լինի»։ Աղբյուրը` Սուրեն Սահակյան |