«Այսօր ադրբեջանը հերթական արգելված զինատեսակը կիրառեց». Մետաքսե Հակոբյան
![]() 403 Երեքշաբթի, 17 հունվարի, 2023 թ., 17:24 Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Որքան էլ Նիկոլն ու ալիևը պնդեն, ակնհայտ է, որ 2020թ-ի պատերազմը չլուծեց Արցախի հիմնահարցը: 37 օր Արցախում շրջափակում չէ, հումանիտար աղետ չէ... 37 օր Արցախում պատերազմ է... Այսօր ադրբեջանը հերթական արգելված զինատեսակը կիրառեց. փակեց, մեր Հայրենիքի իր կողմից օկուպացրած տարածքով, ՀՀ-ից Արցախ մտնող գազամատակարարումը: Այս ամենը օրինաչափ է ալիևի նման չմարդ թշնամի ունենալու և նիկոլի նման չհայ «թագավոր» ունենալու դեպքում: Նորմալ չէ, որ չհայը շարունակում է թագավորել: Այստեղ 120000 հայ պայքարում է և չի դադարի պայքարել հանուն Արցախի ու մայր Հայաստանի, հանուն մեր հերոս նահատակների հիշատակի, հանուն հայ երեխաների ու հետոյի լինելու... ԱՅԼԵՒՍ ԿԱՐԵՒՈՐ ՉԷ, ԹԵ նիկոլը թշնամու ՀԵՏ ՀԱՄԱՏԵՂ ԻՆՉ ՔԱՅԼԵՐԻ Է ԳՆԱԼՈւ, ԿԱՐԵՒՈՐ Է, ՈՐ ՄԱՅՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՉԹՈՂՆԻ ԱՐՑԱԽԻՆ...»: Աղբյուրը` Մետաքսե Հակոբյան |