«Դուք դեռ համոզում եք, թե թուրքը սպառնալիք չէ». Լիլիթ Գալստյանը՝ իշխանականներին
![]() 241 Հինգշաբթի, 19 հունվարի, 2023 թ., 02:18 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է․ «Դուք ո՞նց եք ապրում, ո՞նց եք քայլում էս հողի վրա, ո՞նց եք ձեր երեխեքի աչքերի մեջ նայում նիկոլականներ, քպ-ականներ։ Ձեր կոկորդից ոնց է ջուր իջնում․․․ Ու դեռ ԱԺ ամբիոնից էլ խոսում եք ձեր վարչապետի անուրանալի քայլերի մասին։ Սա է ձեր պատկերը, ձեր պատկերացրած Արցախը, Ադրբեջանի հետ «ապրող» Արցախը։ Եվ դուք Արցախն ուղարկում եք արնածոր յաթաղանը հայ մարդու գլխին պահած թուրքի հետ բանակցելու, այ տկլոր ծաղրածուներ՝ անհայրենիք ու անարժանապատիվ․․․ Մեր գլխին կախված ցեղասպանության մեղքը թուրք-ադրբեջանցու հետ հավասարապես կիսում եք նաև դուք՝ քպականներ ու նիկոլ։ Դուք պատասխան եք տալու ազգի ոչ միայն ֆիզիկական, այլև բարոյական ոչնչացման համար․․․ տալու եք: Մեր պարտության մեղքի համար պիտի զենքը վաղուց ձեր քունքին դրած լինեիք․ արժանապատվությունն այլ ելք չէր թողնում։ Բայց դուք արսենյանի, մելքոնյանի ու դավաճանության մյուս սուրհանդակ-մունետիկների հետ դեռ համոզում եք, թե թուրքը սպառնալիք չէ։ Էս ի՜նչ խրախճանք եք սարքել մեր ողբերգության վրա բիզնես անող մարդկային մնացորդներ․․․ Էսքան նողկալի ու եղկելի: Ձեր սահմանը ձեր անսահման անբարոյականությունն է․․․»: Աղբյուրը` Լիլիթ Գալստյան |