«Կապրենք, կտեսնենք». Արուսյակ Ջուլհակյան
![]() 174 Հինգշաբթի, 02 փետրվարի, 2023 թ., 14:48 ՔՊ-ական պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանն այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի նոր թեկնածու առաջադրելու շուրջ քննարկումները շարունակվում են, այս պահի դրությամբ դեռ չունեն որոշում: Հարցին՝ «արդյո՞ք այս անգամ ևս ականատես կլինենք նախադեպի, երբ ՔՊ-ականները կուսակցությունից դուրս գալու դիմում են գրում և մեկ օր հետո ինքնավար մարմնում պաշտոն են ստանում», պատգամավորը պատասխանել է. «Կապրենք, կտեսնենք: Ես առաջարկում եմ չշտապել, որոշում լինելուն պես այդ մասին պատշաճ կերպով կտարածվի»: Հիշեցնենք՝ հունվարի 23-ին ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանն այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ԱԺ: Ըստ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի՝ թեկնածուները կարող են առաջադրվել ՀՀ ՄԻՊ պաշտոնը թափուր մնալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: |