«Նշաձող իջեցնելու մասին խոսող վարչապետն ասում էր՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սրբազան է». Վարդան Պողոսյան
![]() 209 Ուրբաթ, 03 փետրվարի, 2023 թ., 13:42 «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ այսօր ԱԺ նիստերի դահլիճում անցկացվում են խորհրդարանական լսումներ՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու թեմայով: Սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանն իր ելույթում անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի՝ 2022-ի ապրիլի 13-ին արված հայտարարությանը, ըստ որի՝ «միջազգային հանրությունը ՀՀ և Արցախի շուրջ կոնսոլիդացիա կապահովի, եթե Երևանն իջեցնի ԼՂ կարգավիճակի հարցում իր նշաձողը»: «Նույն վարչապետը 2021-ի սեպտեմբերի 2-ին հայտարարել էր, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սրբազան է: Այսինքն՝ մոռանում ենք ինքնորոշում, ԼՂՀ հասկացությունները և խոսում ենք միայն ԼՂ բնակիչների իրավունքների և անվտանգության ապահովման մասին, կարգավիճակի մասին այլևս որևէ խոսք չկա: Արդյո՞ք ՀՀ այսօրվա իշխանություններն իրավունք ունեն նման ձևով մոտենալ Արցախի հիմնահարցին. ո՛չ, չունեն, դա առաջին հերթին հակասահմանադրական է»,- ընդգծել է Պողոսյանը: |