ԵՄ-ն երկարացրել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի մի շարք քաղաքացիների և կազմակերպությունների դեմ պատժամիջոցները
Երկուշաբթի, 13 մարտի, 2023 թ., 20:06
Եվրոմիության խորհուրդը ևս վեց ամսովˋ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի 15-ը երկարացրել է պատժամիջոցների ժամկետը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի մի շարք քաղաքացիների և կազմակերպությունների դեմ, որոնց Բրյուսելը մեղադրում է «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և անկախությունը խարխլելու կամ դրանց սպառնալու մեջ»։ Սահմանափակիչ միջոցները կշարունակվեն կիրառվել 1473 ֆիզիկական և 205 իրավաբանական անձանց նկատմամբ, որոնցից շատերը քրեական հետապնդման են ենթարկվում՝ ի պատասխան Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի շարունակական չարդարացված և չհրահրված ռազմական ագրեսիայի», ասվում է ԵՄ խորհրդի մամուլի հաղորդագրության մեջ։ Պատժամիջոցները ներառում են ֆիզիկական անձանց ճանապարհորդության սահմանափակումներ, ինչպես նաև ակտիվների սառեցում և պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկված անձանց և կազմակերպություններին միջոցների կամ այլ տնտեսական ռեսուրսների տրամադրման արգելք։