Եվրոպան որոշում է կայացրել Ռուսաստանի Դաշնության սառեցված ակտիվների վերաբերյալ
ԵՄ խորհուրդը հավանություն է տվել բանաձևին, որը թույլ է տալիս Ռուսաստանի Դաշնության սառեցված ակտիվներից ստացված շահույթն օգտագործել Ուկրաինայի համար։ Այս մասին ասված է Խորհրդի հայտարարության մեջ։
Խորհուրդը հայտնել է, որ այսօր հաստատել է որոշում և բանաձև, որը հստակեցնում է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի (CBRF) ակտիվներն ու պահուստները պահող կենտրոնական արժեթղթերի դեպոզիտարիայի պարտավորությունները, որոնք սառեցվել են ԵՄ սահմանափակող միջոցների պատճառով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես պարզաբանել է խորհուրդը, կենտրոնական դեպոզիտարիաները, որոնք ունեն ավելի քան 1 միլիոն եվրո արժողությամբ Կենտրոնական բանկի ակտիվներ, պետք է առանձին հաշվառեն ԵՄ սահմանափակող միջոցների հետևանքով կուտակված արտակարգ դրամական մնացորդները, ինչպես նաև պետք է առանձին պահեն համապատասխան եկամուտը, և ավանդապահներին արգելվում է տնօրինել արդյունքում ստացված զուտ շահույթը:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ «այս որոշումը Խորհրդին հնարավորություն է տալիս որոշում կայացնել այդ զուտ շահույթից հավաքագրված գումարի՝ ԵՄ բյուջեում հնարավոր ֆինանսական ներդրման մասին՝ Ուկրաինային և նրա հետագա վերականգնմանն ու վերակառուցմանն աջակցելու համար»: