Թրամփն Իսրայելին կոչ է արել դադարեցնել պատերազմը
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն աջակցել է ՀԱՄԱՍ-ի դեմ Իսրայելի պաշտպանական պատերազմին, սակայն կոչ է արել վերջ տալ դրան: Այս մասին նա հայտարարել է իսրայելական Israel Hayom թերթին տված հարցազրույցում։
Հարցազրույցի ընթացքում հիմնականում քննարկվել են Գազայի հատվածում պատերազմը, այդ ֆոնին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի գործողությունները, այն քայլերը, որոնք, ըստ Թրամփի, պետք է ձեռնարկվեն:
«Պետք է վերջ տալ պատերազմին: Դուք պետք է դա անեք, և ես վստահ եմ, որ կանեք: Մենք պետք է հասնենք խաղաղության։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ դա շարունակվի»,- ասել է Թրամփը։
Ըստ նրա՝ «Իսրայելը պետք է զգույշ լինի, քանի որ երկիրը կորցնում է աշխարհի մեծ մասի աջակցությունը: «Դուք պետք է ավարտեք, կատարեք աշխատանքը և առաջ շարժվեք դեպի խաղաղություն: Դուք պետք է շարունակեք նորմալ կյանքը Իսրայելի և մնացած բոլորի համար»,- հավելել է Թրամփը։