Ուկրաինայում կանոնական ուղղափառ եկեղեցու գործունեությունն արգելող օրենք են ընդունել
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան օրենք է ընդունել, որն արգելում է կանոնական ուկրաինական ուղղափառ եկեղեցու աշխատանքը։ Այս մասին Telegram-ի իր ալիքում հայտնել է Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը։
«Ռադան լրամշակված օրինագիծ է ընդունել՝ Ուկրաինայի տարածքում կրոնական կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ կապ ունեցող կազմակերպությունների գործունեության արգելքի մասին: Ժողովրդական լեզվով ասած՝ «մոսկովյան եկեղեցու արգելքի մասին» օրենք»,- հայտնել է Ժելեզնյակը։
Երկրորդ ընթերցմամբ փաստաթուղթն ընդունվել է 265 պատգամավորների կողմ քվեարկությամբ։ Օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակումից 30 օր անց։