Թայվանն ԱՄՆ-ից կստանա 2 միլիարդ դոլարի զենք
ԱՄՆ-ն հավանություն է տվել Թայվանին 2 միլիարդ դոլար արժողությամբ սպառազինության փաթեթին: Առաջին անգամ այն կներառի Ուկրաինայում մարտական փորձարկված հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) առաջադեմ մարտական համակարգի մատակարարում, հայտնում է Reuters-ը։
Փենթագոնի պաշտպանական համագործակցության գործակալությունը հայտնել է, որ նոր փաթեթը բաղկացած կլինի հրթիռային և ռադարային համակարգերից: Փենթագոնը հավելել է, որ փաթեթը կբարձրացնի Թայվանի անվտանգությունը և «կնպաստի տարածաշրջանում քաղաքական կայունության, ռազմական հավասարակշռության և տնտեսական առաջընթացի պահպանմանը»:
Մասնավորապես, հրթիռային համակարգերի վաճառքը նախատեսված է ՀՕՊ միջին հեռահարության երեք ազգային առաջադեմ հակաօդային պաշտպանության համակարգի (NASAMS) լուծումների համար, որոնք ներառում են երկարաժամկետ հեռահարության AMRAAM «երկիր-օդ» հրթիռներ:
Թայվանի պաշտպանության նախարարությունն արդեն ողջունել է ռազմական օգնության փաթեթը՝ նշելով, որ NASAMS համակարգերը փորձարկվել են Ուկրաինայում և հավելել, որ այն կբարելավի հակաօդային պաշտպանության հնարավորությունները՝ ընդդեմ Չինաստանի հաճախակի ռազմական զորավարժությունների: