Ֆորմուլա 1 Գրան Պրիի կազմակերպիչ միլիարդատերը ճանաչել է իր մեղքը Սինգապուրի ամենամեծ կոռուպցիոն սկանդալի գործում
Երկուշաբթի, 04 օգոստոսի, 2025 թ., 20:42
Սինգապուրցի միլիարդատեր, Ֆորմուլա 1 Գրան Պրիի կազմակերպիչ և անշարժ գույքի մագնատ Օնգ Բենգ Սենգը մեղավոր է ճանաչվել երկրի՝ տասնամյակների ընթացքում ամենամեծ կոռուպցիոն սկանդալում, հաղորդում է Channel News Asia (CNA)-ն։
2024 թվականի հոկտեմբերին Սինգապուրի նախկին տրանսպորտի նախարար Սուբրամանյամ Իսվարանը դատապարտվել է 12 ամսվա ազատազրկման՝ Օնգ Բենգ Սենգից թանկարժեք նվերների տեսքով կաշառք ստանալու համար։ Միլիարդատերը մեղադրվել է նաև պետական ծառայողին կոռուպցիայի դրդելու և արդարադատությանը խոչընդոտելու մեջ, սակայն Օնգ Բենգ Սենգը նախկինում հերքել էր մեղադրանքները։
«Երկուշաբթի օրը 79-ամյա Օնգը մեղավոր է ճանաչվել մեղադրանքներից մեկով՝ Դոհայից (Կատարի մայրաքաղաք - խմբ.) դեպի Սինգապուր բիզնես դասի չվերթի համար վճարելու համար»,- հաղորդում է CNA-ն։
2024 թվականի հոկտեմբերին Սինգապուրի նախկին տրանսպորտի նախարար Սուբրամանյամ Իսվարանը դատապարտվել է մեկ տարվա ազատազրկման՝ Օնգ Բենգ Սենգից թանկարժեք նվերների տեսքով կաշառք ստանալու համար։ Միլիարդատիրոջը նաև մեղադրանք է առաջադրվել կոռուպցիայի հրահրման և արդարադատությանը խոչընդոտելու համար, սակայն նա նախկինում հերքել էր իր մեղքը։
«Երկուշաբթի օրը 79-ամյա Օնգը մեղավոր է ճանաչվել մեղադրանքներից մեկում՝ Դոհայից Սինգապուր բիզնես դասի չվերթի համար վճարելու համար», - հաղորդում է CNA-ն։
Մեծահարուստին կարող է սպառնալ մինչև յոթ տարվա ազատազրկում և մեծ տուգանք, սակայն մեղադրողները մտադիր են հաշվի առնել նրա ծանր վիճակը. գործարարի մոտ ախտորոշվել է անբուժելի քաղցկեղ և այլ լուրջ հիվանդություններ։ Պաշտպանությունը դատարանից խնդրում է դատավճիռ կայացնել առանց ազատազրկման, նշում է CNA-ն։ Գործի վերաբերյալ վերջնական որոշումը սպասվում է օգոստոսի 15-ին։
Այս կոռուպցիոն սկանդալը դարձել է ամենաաղմկոտներից մեկը Սինգապուրի ժամանակակից պատմության՝ երկրի, որը հայտնի է կոռուպցիայի դեմ իր խիստ և անզիջում պայքարով։ Կառավարությունը մշտապես զրոյական հանդուրժողականության քաղաքականություն է վարել կոռուպցիայի ցանկացած ձևի նկատմամբ, և երկիրն ունի կոռուպցիայի դեմ պայքարի ամենախիստ օրենքներից մի քանիսը։ Նման հանցագործությունները պատժվում են մինչև 100000 սինգապուրյան դոլար (77500 դոլար) տուգանքով կամ մինչև հինգ տարի ազատազրկմամբ։