Ֆրանսիայում գտել են ավտոտնակը, որտեղ գողերը թաքցրել էին Լուվրից գողացված արժեքավոր իրերը
Ֆրանսիական ոստիկանությունը Փարիզի Օբերվիլ արվարձանում գտել է ավտոտնակը, որտեղ Լուվրի գողերը թաքցրել էին արժեքավոր իրեր։ Այն հայտնաբերվել է տեսախցիկների տեսագրությունների միջոցով, հաղորդում է Le Parisien-ը։
Կողոպուտը տեղի է ունեցել 2025 թվականի հոկտեմբերի 19-ին։ Չորս հանցագործներ մտել են Լուվրի շենք և մի քանի րոպե անց երկու սքութերներով փախել են Վալ-դը-Մարն դեպարտամենտի Իվրի-սյուր-Սեն քաղաքի ուղղությամբ։ Այնտեղ գողերը բաժանվել են, որոնցից երկուսը նստել են Citroën։
Քննիչները տեսախցիկների տեսագրություններում նկատել են երկու սքութեր։ Նրանք վերադարձել են Օբերվիլ՝ բոլոր գողերի հայրենի քաղաքը, և գողությունից մոտ մեկ ժամ անց նրանց նկատել են բնակելի շենքի ստորգետնյա կայանատեղի մտնելիս։ Տեսագրությունում երևում է, թե ինչպես են վարորդները իջնում ​​ավտոտնակի խցիկների առջևից և, չիմանալով, որ իրենց տեսագրել են տեսախցիկով, հիանում գողացված իրերով և արժեքավոր իրերը փոխանցելով իրար։
Հոկտեմբերի 23-ի գիշերն ավազակները նկատել են տեսախցիկները և, թաքցնելով դեմքերը, դուրս եկել ավտոտնակից։ Նույն օրը և հոկտեմբերի 25-ին նրանցից մեկը վերադարձել է ավտոտնակ՝ սկուտերներ և այլ իրեր վերցնելու համար։ Հանցագործներից մեկը մի քանի անգամ վերադարձել է տարածք մինչև հոկտեմբերի 30-ը։
Ավազակներից մեկը նախկինում ցուցմունք էր տվել, որ ինքը և իր հանցակիցները գործել են «սլավոնական առոգանությամբ» տղամարդկանց հրամաններով։ Նա պնդել էր, որ կարծել է, թե ներխուժում է դատարկ գրասենյակ։ Նրան վարձած տղամարդիկ Լուվրի գտնվելու վայրը բացահայտել են միայն գործողության օրը։