Իսպանիայի դատախազները հրաժարվել են հետաքննել Խուլիո Իգլեսիասի դեմ գործը
Իսպանացի դատախազները փակել են 82-ամյա Խուլիո Իգլեսիասի դեմ ուղղված՝ ոտնձգությունների և սեռական բռնությունների մեղադրանքների վերաբերյալ նախնական հետաքննությունը։ Որոշումը հիմնված է երկրի դատական ​​համակարգի՝ գործը քննելու իրավասության բացակայության վրա, ըստ RTVE-ի։
Հետաքննությունն սկսվել է երկու կանանց մեղադրանքներից, որոնք նախկինում աշխատել են արտիստի տներում։ Ենթադրյալ միջադեպերը տեղի են ունեցել 2021 թվականին Իգլեսիասի՝ Դոմինիկյան Հանրապետությունում և Բահամյան կղզիներում գտնվող առանձնատներում։ Բողոքաբերներից մեկը տնային տնտեսուհի է, մյուսը՝ ֆիզիկական թերապևտ։
«Իսպանիայի ազգային դատարանի դատախազությունը
Երկու կանանց հարցաքննելուց հետո գրասենյակը որոշել է չշարունակել նախնական հետաքննությունը։ Հետաքննությունը կարող էր ներառել տարբեր հանցագործություններ, այդ թվում՝ մարդկանց թրաֆիքինգ, սեռական բռնություն, վիրավորանքներ, ծեծ և աշխատանքային օրենսդրության խախտումներ։ Դատախազությունը մերժումը հիմնավորել է այն փաստով, որ բողոքում նկարագրված իրադարձությունները տեղի են ունեցել Իսպանիայից դուրս: Ավելին, մեղադրյալները չեն բնակվում Իսպանիայում: