«Գործընկերները պատրաստ են ավելի մեծ ճնշում գործադրել Ռուսաստանի վրա». Զելենսկի
Ուկրաինան դրական ազդանշաններ է ստանում իր եվրոպացի գործընկերներից՝ Ռուսաստանի վրա ավելի մեծ ճնշում գործադրելու նրանց պատրաստակամության վերաբերյալ: Այս գործընկերները նաև հետաքրքրություն են հայտնում Ուկրաինայի՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի հետ բանակցությունների նկատմամբ։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այս մասին հայտարարել է հունվարի 27-ի երեկոյան ելույթում։
Զելենսկու խոսքով՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի բանակցող գործընկերների կողմից կա «շատ անկեղծ հետաքրքրվածություն»: Այս գործընկերներն աջակցում են Ուկրաինային, և բանակցություններին ներգրավված բոլոր թիմերը ակտիվորեն աշխատում են։
«Այսօր պաշտոնյաները, նախագահի աշխատակազմի թիմը և ես աշխատել ենք վերականգնման վերաբերյալ փաստաթղթի վրա: Հուսով եմ, որ մեր գործընկերները նույն մոտեցումն ունեն այս խնդիրների նկատմամբ»,- նշել է նա։
Զելենսկին նշել է մի շարք առաջնահերթ հարցեր, որոնց վրա նրանք ակտիվորեն աշխատում են.
*Ուկրաինայի և Եվրոպայի համար հստակ անվտանգության երաշխիքներ,
*Ուկրաինայի վերականգնման հստակ պարտավորություններ և հնարավորություններ,
*այս պատերազմը արժանապատվորեն ավարտելու իրական հնարավորություններ։
«Այս պահին աշխարհում ոչ ոք չի կարող կասկած ունենալ, թե սա ինչպիսի պատերազմ է, ով է այն սկսել կամ ինչու է այն դեռևս շարունակվում: Բոլորը հասկանում են, որ սա ռուսական պատերազմ է: Եվ Ռուսաստանի պարտականությունն է՝ դադարեցնել: Եվ Ռուսաստանի վրա պետք է ճնշում գործադրվի»,- ընդգծել է նախագահը։
Միևնույն ժամանակ, նշել է Զելենսկին, եվրոպացի գործընկերներից կան «լավ ազդանշաններ» ռուսների վրա ճնշում գործադրելու նրանց պատրաստակամության վերաբերյալ: Կարևոր է մեծացնել ճնշումը Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» և ռուսական նավթի արտահանմանը աջակցող ամբողջ ենթակառուցվածքի վրա։
Ուկրաինան և Եվրոպան մեծապես կշահեն, եթե ռուսների եկամուտները կրճատվեն ավելի, քան հիմա են: Ռուսաստանն արդեն իսկ հսկայական խնդիրներ ունի դաշնային բյուջեի, տնտեսական ցուցանիշների և գնաճի հետ կապված։
«Սրանք բոլորը լավ, ճիշտ ազդանշաններ են, որ վերջապես խաղաղություն հաստատվի: Որքան դժվար են գործերը Ռուսաստանի համար, այնքան մոտ է խաղաղությունը», - եզրափակել է Զելենսկին։