Ադրբեջանում ծնելիության մակարդակն անկախությունից ի վեր ամենացածր մակարդակի վրա է
Անցյալ տարվա առաջին 10 ամիսների ընթացքում Ադրբեջանում ծնվել է 80,802 երեխա։ 2025 թվականի վերջին այս թիվը կարող է հասնել մոտավորապես 95,000 ծնունդների, ինչը երկրի 34 տարվա անկախության ամենացածր մակարդակն է։
Մեկնաբանելով իրավիճակը՝ Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարանի) անդամ Ջեյհուն Մամեդովը նշել է, որ բնակչության նվազման խնդիրը բնորոշ չէ միայն Ադրբեջանին։ Նա հավելել է, որ այս գործընթացը տեղի է ունենում աշխարհի շատ երկրներում։
«Նմանատիպ ժողովրդագրական միտումներ ներկայում նկատվում են հարևան երկրներում՝ Իրանում և Թուրքիայում: Դրա պատճառները բազմակողմանի են և չեն կարող սահմանափակվել մեկ գործոնով, քանի որ իրավիճակի վրա ազդում են տարբեր խնդիրների համադրություններ, որոնցից յուրաքանչյուրը դեր է խաղում: Վերջերս մարդիկ ավելի ու ավելի են ձգտում ավելի քիչ երեխաներ ունենալուն: Ավելին, այսօր երիտասարդների զգալի մասը դժկամությամբ է ընտանիք կազմում և պատասխանատվություն ստանձնում: Միևնույն ժամանակ, ամուսնալուծությունների մակարդակը կայուն աճում է ինչպես ադրբեջանական հասարակությունում, այնպես էլ այլ երկրներում, ինչը նույնպես էական գործոն է և, ընդհանուր առմամբ, ներկայացնում է բարդ գործընթաց», - ասաց Մամեդովը: