«Շերեմետևո» օդանավակայանի դուստր ձեռնարկությունը աճուրդում գնել է «Դոմոդեդովոն»
«Շերեմետևո» օդանավակայանի դուստր ձեռնարկությունը դարձել է «Դոմոդեդովո»-ի նոր սեփականատերը։ Այս մասին հաղորդում են RBC-ն և «Կոմերսանտ»-ը՝ հղում անելով հունվարի 29-ին կայացած աճուրդի արդյունքներին ծանոթ աղբյուրներին։
Աճուրդին մասնակցել են «Պերսպեկտիվա» ՍՊԸ-ն (ամբողջովին պատկանում է «Շերեմետևո»-ին) և «Մոսկվայի միջազգային օդանավակայան» ԲԲԸ-ն (որը վերահսկվում է «Վնուկովո» օդանավակայանի կողմից)։ Հունվարի 20-ին կայացած առաջին վաճառքի փորձը ձախողվել է, քանի որ միակ մասնակցին չի թույլատրվել մասնակցել։
Երկրորդ փուլն անցկացվել է հոլանդական աճուրդի ձևաչափով՝ նվազող գներով։ Սկզբնական գինը կազմել է 132,265 միլիարդ ռուբլի։ Մեկ աղբյուրի տվյալներով՝ գործարքի վերջնական գինը կազմել է մոտավորապես 66,1 միլիարդ ռուբլի։ Պայմանների համաձայն՝ առուվաճառքի պայմանագիրը պետք է ստորագրվի հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում։ Եթե հաղթող մասնակիցը հրաժարվի գործարքից, 26,453 միլիարդ ռուբլու կանխավճարը չի վերադարձվի։ Գույքի իրական փոխանցումը պետք է տեղի ունենա վճարումից հետո ոչ ուշ, քան 30 օրվա ընթացքում։
2025 թվականի հունիսին Մոսկվայի մարզի արբիտրաժային դատարանը «Դոմոդեդովոն» փոխանցեց պետական սեփականությանը։ Գործում ներգրավված էին 32 պատասխանողներ, այդ թվում՝ օդանավակայանը կառավարող շահագործող ընկերությունները և երկու անհատ՝ «Դոմոդեդովոյի» գլխավոր սեփականատեր Դմիտրի Կամենշչիկը և վերահսկիչ խորհրդի ղեկավար Վալերի Կոգանը։
«Շերեմետևո» օդանավակայանը հետագայում հայտարարեց, որ իր դուստր ձեռնարկությունը «Դոմոդեդովո»-ն գնելու համար օգտագործել է իր սեփական միջոցները։ ««Դոմոդեդովո» օդանավակայանը չափազանց բարդ կառույց է՝ քրոնիկ խնդիրներով, բարձր ռիսկերով, զգալի պարտքային բեռով և վնասներով»,- ասվել է հայտարարության մեջ։