YouTube-ն սկսել է հեռացնել արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված բովանդակությունը
YouTube-ն սկսել է հեռացնել արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված ցածրորակ բովանդակությունը։ The Verge-ի փոխանցմամբ՝ հարթակից արդեն անհետացել են երկու խոշոր ալիքներ։
Kapwing խմբագրման ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ CuentosFacianantes ալիքը, որն ուներ 5.9 միլիոն բաժանորդ և ընդհանուր առմամբ 1.2 միլիարդ դիտում, հեռացվել է YouTube-ից։ Imperio de Jesus հաշիվը, որն ուներ ավելի քան 5.8 միլիոն լսարան, նույնպես հեռացվել է հարթակից։ Ալիքների հեռացումը սկսվել է այն բանից հետո, երբ YouTube-ի գործադիր տնօրեն Նիլ Մոհանը անդրադարձել է ցածրորակ արհեստական բանականության բովանդակության տարածման խնդրին։ Օգտատերերին ուղղված նամակում նա նշել է, որ տեսանյութերի հոսթինգի ծառայությունը նախատեսում է նվազեցնել արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված բովանդակության տարածումը՝ բարելավելով իր հակասպամային և clickbait համակարգերը։
Նոր կանոնները կարող էին ազդել 16 ալիքների վրա։ Դրանցից մի քանիսը անհետացել են, իսկ մյուսների տեսանյութերը հեռացվել են։ Այս հաշիվների թվում են Heroes de Fantasia-ն, Adhamali-0-ն և Roupa25-ը։ Նրանց բոլորի լսարանը գերազանցում է 2 միլիոն բաժանորդը։
Kapwing-ը նախկինում հայտարարել էր, որ YouTube-ի տեսանյութերի ավելի քան 20%-ը «արհեստական բանականության աղբ» է։ Նման բովանդակություն պարունակող ալիքներն ունեն ավելի քան 220 միլիոն բաժանորդ, իսկ դրանց ընդհանուր դիտումների թիվը հասել է 63 միլիարդի։