Սլովակիայի նախկին արտգործնախարարը գրել է Մոլդովայից Էփշթեյնին ուղարկված «գեղեցիկ աղջիկների» մասին
Մոլդովան հիշատակվում է ամերիկացի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշթեյնի գործի վերաբերյալ հրապարակված նյութերում՝ Սլովակիայի նախկին արտգործնախարար Միրոսլավ Լայչակի հետ նամակագրության մեջ, գրում է NewsMaker-ը։
«2019 թվականի հունվարին ԵԱՀԿ գործող նախագահ և Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակն այցելել է Մոլդովա, այդ թվում՝ Մերձդնեստր։ Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ նա ակտիվորեն ներգրավված է եղել Մերձդնեստրի կարգավորման գործընթացում։ Սակայն, դատելով Էփշթեյնի հետ իր նամակագրությունից, Լայչակը հանդիպել է ո′չ միայն Քիշնևի և Տիրասպոլի պաշտոնյաների հետ։ Էփշթեյնի հետ զրույցներում սլովակ նախարարը նրան փոխանցել է իր «սիրելի Մոլդովայի» ողջույնները և նաև նշել, որ «աղջիկները իսկապես գեղեցիկ են»,- հաղորդում է աղբյուրը։
ԱՄՆ-ի Արդարադատության նախարարության կողմից Էփշթեյնի գործով հրապարակված փաստաթղթերը վկայում են Լայչակի և մանկապիղծ ֆինանսիստի միջև բազմաթիվ շփումների մասին, այդ թվում՝ անձնական հանդիպումների և հաղորդագրությունների փոխանակման մասին, որոնցում քննարկվել են տարբեր թեմաներ, այդ թվում՝ կանայք։ Փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ սլովակ քաղաքական գործչի անունը հիշատակվում է հարյուրավոր անգամներ, սակայն հրապարակային տեղեկատվությունը որևէ ապացույց չի տալիս Էփշթեյնի՝ սեռական շահագործման հետ կապված ենթադրյալ հանցագործություններին նրա մասնակցության մասին։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն ընդունել է իր խորհրդականի՝ նախկին արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի հրաժարականը, որի անունը հիշատակվում է հայտնի ամերիկացի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշթեյնի գործում։