«ԱՄՆ-ի ԶՈՒ-ն ոչնչացրել է իրանական ԱԹՍ-ն Abraham Lincoln-ին մոտենալիս». #Reuters
ԱՄՆ-ի զինված ուժերը խփել են իրանական Shahed-139 անօդաչու թռչող սարքը, որը ուղևորվում էր դեպի ամերիկյան USS Abraham Lincoln ավիակիրը: Միջադեպը տեղի է ունեցել Արաբական ծովում, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարության խոսնակին:
Միջադեպի հետևանքով ոչ ոք չի տուժել, և ամերիկյան սարքավորումներ չեն վնասվել: Ըստ տեղեկությունների՝ անօդաչու թռչող սարքը խոցվել է F-35 կործանիչի կողմից:
Մի քանի ժամ անց իրանական ուժերը փորձել են կանգնեցնել ԱՄՆ-ի դրոշի ներքո նավարկող առևտրային նավը Հորմուզի նեղուցում: Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ներկայացուցիչները հրամայել են լցանավի կապիտանին անջատել շարժիչը և պատրաստվել քարշակման: Սակայն տանկերը արագացրել է իր ընթացքը և շարունակել իր ճանապարհը: Լրագրողների խոսքով՝ իրավիճակը «կայունացել է»:
Սպիտակ տունը նշել է, որ չնայած դրան, ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունները շարունակում են ակտիվ մնալ: Փետրվարի 6-ին Ստամբուլում սպասվում է ԱՄՆ-ի խաղաղապահ գործողությունների գծով նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆի և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հանդիպումը:
Երեքշաբթի The New York Times-ը հաղորդել է, որ Իրանը պատրաստ է դադարեցնել իր միջուկային ծրագիրը՝ Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունները բարելավելու համար: Ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների, Թեհրանը այս քայլը դիտարկում է՝ որպես հետագա ռազմական էսկալացիայի ռիսկը նվազեցնելու և Վաշինգթոնի հետ բանակցությունները վերսկսելու միջոց։
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Իրանում Վենեսուելայի ափերի մոտ տեղակայվածից ավելի հզոր ռազմական ուժ տեղակայելու մասին։ NYT-ի տվյալներով՝ եթե միջուկային բանակցությունները ձախողվեն, Վաշինգթոնը քննարկում է Իրանի միջուկային և հրթիռային օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու, երկրի ղեկավարության դեմ գործողություններ իրականացնելու և Իրանի տարածքում ԱՄՆ-ի ռազմական հարձակումների հնարավորությունը։ Սակայն գործողությունների վերաբերյալ վերջնական որոշում դեռևս չի կայացվել։