«Նյու Յորք Թայմս»-ը տեղեկացել է «Վաշինգտոն Փոստ»-ում մոտ 300 լրագրողների կրճատման մասին։
The Washington Post-ն սկսել է անձնակազմի կրճատման գործընթաց, այդ թվում՝ մոտ 300 լրագրողի, հաղորդում է The New York Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Հրատարակությունը պատրաստվում է կրճատել իր ամբողջ անձնակազմի մոտ 30%-ը՝ և՛ վաճառքի աշխատակիցներին, և՛ լրագրողներին (վերջիններս կազմում են մոտ 800 մարդ)։
Գործակալության գլխավոր խմբագիրը խմբագրական խորհրդին ասել է, որ թերթը «չափազանց երկար ժամանակ չափազանց շատ գումար է կորցրել և չի բավարարել ընթերցողների կարիքները», և, որպես արդյունք, հրատարակությունն ավելի շատ կկենտրոնանա ազգային նորությունների և քաղաքականության, ինչպես նաև բիզնեսի և առողջապահության վրա, և շատ ավելի քիչ՝ այլ ոլորտների վրա։
«Այսօր, ըստ էության, խոսքը գնում է մարդկանց կյանքում ավելի կարևոր դեր խաղալու մասին՝ ավելի ու ավելի մրցակցային և բարդ մեդիա միջավայրում»,- ասել է Մյուրեյը։
Նա պարզաբանել է, որ միջազգային բաժինը զգալիորեն կկրճատվի, իսկ սպորտային բաժինը կփակվի, չնայած որոշ լրագրողներ կմնան և կտեղափոխվեն հոդվածների բաժին։ Գրքերի բաժինը նույնպես կփակվի, ինչպես նաև Post Reports ամենօրյա լրատվական փոդքասթը։
Ըստ National Public Radio-ի՝ կրճատումներն սկսվել են փետրվարի 4-ին WP-ի սեփականատեր միլիարդտեր Ջեֆ Բեզոսի «պնդմամբ»։ Կրճատումները վերաբերում են խմբագրական թիմի գրեթե բոլոր բաժիններին։ Մյուրեյը բացատրել է, որ թերթը չի համընթացել ժամանակին, և փոփոխությունները վաղուց պետք է արվեին՝ հաշվի առնելով «դժվար և նույնիսկ հիասթափեցնող իրականությունը»։
Անցյալ շաբաթ NPR-ը հոդվածում հայտնել է, որ Washington Post-ի որոշ լրագրողներ դիմել են սեփականատիրոջը՝ խնդրելով «չկործանել խմբագրությունը»։
«Վերջերս թերթը տարեկան տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է կորցնում։ Եվ հիմա Post-ի տասնյակ լրագրողներ նամակներ են գրում և գրառումներ են անում սոցիալական ցանցերում՝ կոչ անելով Բեզոսին՝ չազատել իրենց», - ասվում է հոդվածում։
Հունվարին Reuters-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ Բեզոսի կողմից հիմնադրված Amazon-ը պլանավորում է կրճատումների երկրորդ փուլ։ Ընկերությունն արդեն իսկ անցյալ տարվա հոկտեմբերին կրճատել է մոտ 14,000 աշխատակցի։