Նիգերը պատերազմ է հայտարարել Ֆրանսիային
Նիգերի նախագահ Աբդուրահմանե Չիանիի ռազմական շտաբի պետ Ամադու Իբրոն հայտարարել է, որ իր երկիրը Ֆրանսիայի հետ պատերազմի մեջ է մտնում:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին Նիգերի նախարարների խորհուրդն ընդունել է հրամանագրի նախագիծ, որը սահմանում է ընդհանուր զորահավաքի ընթացակարգերը։ Հունվարի 29-ի գիշերը հարձակում է իրականացվել Նիամեյի օդանավակայանի վրա։ Նիգերի նախագահ Աբդուրահմանե Չիանին մեղադրել է Ֆրանսիային, Բենինին և Կոտ դ'Իվուարին հարձակվողներին հովանավորելու մեջ և զգուշացրել է պատասխանի մասին։
«Իմացեք, որ մենք պատերազմի մեջ ենք մտնում Ֆրանսիայի հետ։ Մենք նախկինում պատերազմի մեջ չէինք, բայց հիմա պատերազմի մեջ ենք մտնում Ֆրանսիայի հետ», - ասել է Իբրոն՝ խոսելով Նիամեյի մարզադաշտում երիտասարդների հետ, գրում է Jeune Afrique-ն։
Ինչպես նշել է զինվորականը, զորահավաքի մասին նախկինում հաստատված կառավարության հրամանագրի նպատակը Ֆրանսիայի հետ պատերազմի նախապատրաստվելն էր։
Իր հերթին, Ֆրանսիայի գլխավոր շտաբը մերժել է այս հայտարարությունները։
«Ֆրանսիական միջամտությունը Նիգերում բացառվում է», - ասել է մամուլի խոսնակ Գիյոմ Վերնեն:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին Նիգերի Նախարարների խորհուրդն ընդունել է որոշման նախագիծ, որը սահմանում է բնակչության ընդհանուր զորահավաքի ընթացակարգերը։