ԱՄՆ-ն գաղտնի կերպով Starlink տերմինալներ է ուղարկել Իրան. Wall Street Journal
Wall Street Journal-ը, հղում անելով անանուն ամերիկացի պաշտոնյաներին, հաղորդում է, որ Թրամփի վարչակազմը գաղտնի կերպով մոտ 6000 Starlink արբանյակային ինտերնետային տերմինալ է ուղարկել Իրան՝ բողոքի ցույցերի և ինտերնետային սահմանափակումների վերացումից հետո։
Հրապարակման համաձայն՝ Պետդեպարտամենտը գնել է մոտ 7000 սարք, որոնց մեծ մասը հունվարին, որպեսզի օգնի կառավարության հակառակորդներին շրջանցել ինտերնետի արգելափակումը։ Որոշումը կայացվել է, երբ վարչակազմի պաշտոնյաները համաձայնել են տերմինալները գնելու համար վերահղել Իրանի այլ ինտերնետ հասանելիության աջակցության ծրագրերից ստացված որոշ միջոցներ։ Հաղորդվում է, որ Թրամփը տեղյակ է եղել առաքումների մասին, սակայն պարզ չէ, թե արդյոք նա անձամբ հաստատել է այդ ծրագիրը։ Ըստ թերթի՝ սա ԱՄՆ-ի կողմից Starlink-ը ուղղակիորեն Իրան ուղարկելու առաջին հայտնի դեպքն է և նշան է, որ Վաշինգթոնն ավելին է արել հակակառավարական տրամադրություններն աջակցելու համար, քան նախկինում կարծում էին։ Սպիտակ տունը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ։
Թեհրանը բազմիցս մեղադրել է Վաշինգթոնին տնտեսական դժվարությունների և կառավարության կոշտ քաղաքականության պատճառով առաջացած բողոքի ցույցերը խթանելու համար, սակայն ԱՄՆ-ն հերքել է նման մեղադրանքները։
Ցույցերի ժամանակ Թրամփը կոչ է արել իրանցիներին շարունակել իրենց բողոքի ցույցերը՝ հայտարարելով, որ «օգնությունը ճանապարհին է»։
Իրանում Starlink տերմինալների տիրապետումը անօրինական է և կարող է պատժվել մինչև տարիների ազատազրկմամբ, սակայն վերլուծաբաններն ու ակտիվիստները գնահատում են, որ տասնյակ հազարավոր բնակիչներ արդեն իսկ օգտագործում են արբանյակային ինտերնետը կառավարության վերահսկողությունից դուրս կապի և տեղեկատվության փոխանակման համար։