ՌԴ-ի շահերը պահանջում են ավելին, քան Լուգանսկի, Դոնեցկի, Զապորոժիեի և Խերսոնի գրավումն է. #ISW
Ռուս պաշտոնյաները շարունակում են պնդել, որ իրենց շահերը պահանջում են ավելին, քան Լուգանսկի, Դոնեցկի, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերի առանձին տարածքների վերահսկողությունը, ասվում է Պատերազմի ուսումնասիրության ամերիկյան ինստիտուտի (ISW) զեկույցում։
Վերլուծաբանները մատնանշել են Ռուսաստանի Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի փոխնախագահ Ալեքսեյ Ժուրավլևի հայտարարությունը, որը նշել է, որ Ռուսաստանը «չի բավարարվի» միայն Լուգանսկի, Դոնեցկի, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերի վրա վերահսկողություն սահմանելով։ Նրա խոսքով՝ Մոսկվան նաև ձգտում է Կիևում իշխանափոխության և այն կառավարության հեռացման, որը նա անվանել է «ռուսաֆոբ»։
ISW-ն ընդգծում է, որ նման հայտարարությունները համապատասխանում են Կրեմլի կողմից նախկինում հնչեցված ազդանշաններին։ Ռուս պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են, որ պատերազմից հետո Ուկրաինան պետք է «բարեկամական» լինի Ռուսաստանի նկատմամբ, ինչը փաստացի ենթադրում է մոսկովյան կողմնորոշմամբ ղեկավարության ձևավորում և համապատասխան ուղու հետևում։
Զեկույցում նշվում է, որ ռուսական կողմը կարող է օգտագործել բանակցային գործընթացը՝ ռազմավարական զիջումներ ստանալու համար, որոնք կարող են թուլացնել ուկրաինական պետականությունը և Արևմուտքի դիրքերը տարածաշրջանում։ Ավելին, վերլուծաբանները նշում են, որ Կրեմլը բազմիցս մերժել է Ուկրաինայի համար Արևմուտքի կողմից տրված անվտանգության կարևոր երաշխիքները և հայտարարել է իր ռազմական նպատակներին ուժով հասնելու պատրաստակամության մասին, եթե դիվանագիտական միջոցները ձախողվեն։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ պատերազմը դադարեցնելու բանակցությունները «նեղացել» են մինչև ամենաբարդ հարցերը։ Նրա խոսքով՝ Վաշինգթոնի համար դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք Ռուսաստանը իսկապես մտադիր է դադարեցնել ռազմական գործողությունները, ինչ պայմաններում է պատրաստ խաղաղություն կնքել, և արդյոք հնարավոր է մշակել Կիևի և Մոսկվայի համար ընդունելի բանաձև։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ժնևում հակամարտության կարգավորման բանակցություններին ռուսական պատվիրակությունը կընդլայնվի։ Կրեմլի խոսնակը դա բացատրել է նրանով, որ քննարկվող հարցերի շրջանակն ավելի լայն կլինի, քան Աբու Դաբիում նախորդ փուլերի ժամանակ, ըստ ռուսական լրատվամիջոցների։
Պեսկովը պարզաբանել է, որ պատվիրակությունը կգլխավորի Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։ Նրա կազմում են նաև փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը և Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Իգոր Կոստյուկովը։