Իսրայելը ՀԱՄԱՍ-ին 60 օր կտա լիովին զինաթափվելու համար
Իսրայելը ՀԱՄԱՍ-ին 60 օր կտա լիովին զինաթափվելու համար, հակառակ դեպքում Իսրայելի պաշտպանության բանակը կվերսկսի ռազմական գործողությունները Գազայի հատվածում: Այս մասին Երուսաղեմում կայացած համաժողովում հայտարարել է Իսրայելի կաբինետի քարտուղար Յոսի Ֆուչսը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմն է խնդրել այս ժամկետը, և Իսրայելը «հարգում է այս խնդրանքը»: ՀԱՄԱՍ-ի անդամները պետք է այս ժամկետում վայր դնեն բոլոր զենքերը, այդ թվում՝ փոքր տրամաչափի զենքերը և AK-47 ինքնաձիգները։
Ֆուչսը նշել է, որ 60-օրյա ժամկետի ճշգրիտ մեկնարկի ամսաթիվը դեռևս որոշված չէ, բայց այն կարող է սկսվել հինգշաբթի օրը, երբ տեղի կունենա Գազայի հարցով Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստը: «Այս ժամկետից հետո Իսրայելը կգնահատի իրավիճակը. եթե զենքը վայր չդնեն, Իսրայելի պաշտպանության բանակը ստիպված կլինի դադարեցնել իր առաքելությունը Գազայում», - ասել է նա։