Թուրքիան կգնի Eurofighter Typhoon կործանիչներ
Թուրքիան 2025 թվականի հոկտեմբերին Մեծ Բրիտանիայի հետ ստորագրել է 8 միլիարդ ֆունտ սթերլինգի (10.7 միլիարդ դոլար) արժողությամբ պայմանագիր՝ 20 նոր Eurofighter Typhoon կործանիչներ գնելու համար։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պայմանագիրը որակել է՝ որպես «լավ մոդել ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցների համար»։ Ըստ թուրքական Milliyet թերթի՝ Թուրքիան նաև համաձայնության է եկել Կատարից և Օմանից դուրսգրված 12-ական կործանիչ գնելու հարցում։
Կատարի կործանիչները Tranche 3A տարբերակն են, որոնք հագեցած են AESA ռադարով և Meteor հրթիռներ արձակելու հնարավորությամբ։ Օմանի ինքնաթիռները Մեծ Բրիտանիայում արդիականացման կենթարկվեն մինչև 2028 թվականից սկսած Թուրքիա մատակարարվելը։
Նախատեսվում է Կատարից ևս տասներկու կործանիչ գնել, ինչը մեկ տարվա ընթացքում ընդհանուր թիվը կհասցնի 24 Eurofighter Typhoon-ի։ Մեծ Բրիտանիայից պատվիրված Tranche 4 ինքնաթիռները նույնպես նախատեսվում է ստանալ 2028 թվականից սկսած։
Eurofighter Typhoon-ի մեկ էսկադրիլիան բաղկացած է 12-16 ինքնաթիռից։ Սկզբում Թուրքիան կստանա 24 ինքնաթիռ, իսկ նավատորմը, կանխատեսումների համաձայն, կհասնի 56-ի երեք-չորս տարվա ընթացքում։
Մեծ Բրիտանիայում՝ Քոնինգսբիում, կանցկացվեն օդաչուների և օժանդակ անձնակազմի վարժանքներ, հայտարարել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Զեքի Աքթյուրքը։ «Փետրվարի 24-ից 27-ը Մեծ Բրիտանիայի Քոնինգսբի քաղաքում տեղի կունենա աշխատանքային այց՝ թռիչքային և ցամաքային անձնակազմի նախնական վարժանքների համար»,- նշել է նա։