Էփշթեյնի գործով սկանդալային բացահայտումներից հետո ԵԽ նախկին գլխավոր քարտուղարն ինքնասպանության փորձ է կատարել
Երեքշաբթի, 24 փետրվարի, 2026 թ., 19:27
Եվրոպայի խորհրդի նախկին գլխավոր քարտուղար և Նորվեգիայի նախկին վարչապետ Թորբյորն Յագլանդը, որի անունը հիշատակվում է Էփշթեյնի գործում, ինքնասպանության փորձ է կատարել:
Նա, ըստ հաղորդագրությունների, հոսպիտալացվել է։
Ջեֆրի Էփշթեյնի՝ Նյու Յորքում և Ֆլորիդայում գտնվող բնակարաններում Յագլանդի մնալու, Յագլանդի և նրա ընտանիքի համար Էփշթեյնի ծախսերի վճարման, ինչպես նաև Էփշթեյնի մասնավոր կղզի այցելությունների մասին մեղադրանքներից հետո նախկին վարչապետին մեղադրանք է առաջադրվել «առանձնապես խոշոր չափերի կաշառակերության» համար։ Եթե մեղավոր ճանաչվի, նրան սպառնում է մինչև 10 տարվա ազատազրկում։
Թորբյորն Յագլանդը 1996-1997 թվականներին եղել է Նորվեգիայի վարչապետ, իսկ 2009-2019 թվականներին՝ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար։