Խուլիո Իգլեսիասը դատական հայց է ներկայացրել Իսպանիայի փոխվարչապետի հայտարարությունների կապակցությամբ
Երգիչ Խուլիո Իգլեսիասը պահանջել է, որ Իսպանիայի փոխվարչապետ Յոլանդա Դիասը հետ վերցնի իր մեկնաբանությունները՝ կապված երգչի երկու նախկին աշխատակցուհիների այն մեղադրանքների հետ, թե իբր երգիչն իրենց ենթարկել է սեռական բռնության։ Այս մասին հաղորդել է El Mundo թերթը։
Ըստ թերթի՝ արտիստը նաև պահանջում է վնասի փոխհատուցում։ Նրա փաստաբանը միջնորդություն է ներկայացրել Մադրիդի դատարան՝ ներկայացնելով իր պահանջները։ Հակառակ դեպքում Իգլեսիասի պաշտպանությունը պատրաստ է քրեական գործ հարուցել։
Երգիչը հղում է կատարում Դիասի հունվարի 13-ին սոցիալական ցանցերում արված գրառմանը, ինչպես նաև տեղական հեռուստատեսությանը հաջորդած հարցազրույցին։ Մասնավորապես, փոխվարչապետը, իբր, նկարագրել է «ստրկության իրավիճակը», որին ենթարկվել են Իգլեսիասի նախկին աշխատակիցները։
Ինչպես հունվարին հաղորդել էր elDiario.es-ը, երկու կին պնդում էին, որ երգիչը սեռական ոտնձգությունների և հարձակման է ենթարկել իրենց իր առանձնատներում աշխատելիս։ Միջադեպերը, իբր, տեղի են ունեցել 2021 թվականին երգչի՝ Դոմինիկյան Հանրապետությունում և Բահամյան կղզիներում գտնվող տներում։ Մի կինը տնային տնտեսուհի էր, մյուսը՝ ֆիզիկական թերապևտ։ Երգիչը մեղադրանքները որակել է կեղծ։
Հունվարի 23-ին հաղորդվեց, որ Իսպանիայի դատախազությունը դադարեցրել է երգչի դեմ հետաքննությունը՝ «իրավասության բացակայության» և տեղական իշխանությունների իրավասության պատճառով։