Տոկիոյում անցկացվել է թռչող մեքենայի առաջին փորձնական թռիչքը
Տոկիոյում տեղի է ունեցել Ճապոնական SkyDrive Inc. ստարտափի կողմից մշակված թռչող ավտոմեքենայի առաջին փորձնական թռիչքը, հայտնում է մշակող ընկերությանը։
Ցուցադրական թռիչքի ընթացքում մեքենան հաղթահարել է մոտավորապես 150 մետր հեռավորություն Տոկիոյի ծոցի օդային տարածքում՝ մնալով օդում 3,5 րոպե։
SD-05 թռչող ավտոմեքենան հագեցած է մարտկոցներով և 12 ռոտորային շարժիչներով՝ թիակներով, որոնք նման են քվադրոկոպտերների պտուտակներին։ Այն նախատեսված է երեք մարդու համար և կարող է հաղթահարել 15-ից մինչև 40 կիլոմետր հեռավորություն։
Իր չափերի շնորհիվ SD-05-ը կարող է վայրէջք կատարել այնպիսի վայրերում, որտեղ դա չի կարող անել ուղղաթիռը։ SkyDive-ի գլխավոր տնօրեն Տոմոհիրո Ֆուկուձավայի խոսքով՝ թռիչքի արժեքն ապագայում կարող է մոտավորապես երկու անգամ բարձր լինել տաքսիի համեմատ, իսկ ճանապարհի ժամանակը՝ չորսից հինգ անգամ կարճ: