Նոր կոռուպցիոն սկանդալ` Ուկրաինայում
Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը (ՈւԱԾ) ձերբակալել է Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի լոգիստիկայի հրամանատարին և Ժիտոմիրի մարզում գտնվող ՈւԱԾ գրասենյակի ղեկավարին՝ օդանավակայանների պաշտպանիչ կառույցների կառուցման ընթացքում հափշտակումների համար։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Ռուսլան Կրավչենկոն։
Ըստ ուկրաինական լրատվամիջոցների՝ խոսքը Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի լոգիստիկայի հրամանատար, գնդապետ Անդրեյ Ուկրաինեցի և Ժիտոմիրի մարզում ՈւԱԾ գրասենյակի ղեկավար, գնդապետ Վլադիմիր Կոմպանիյչենկոյի մասին։ 2025 թվականի մայիսին որոշում է կայացվել 1.4 միլիարդ գրիվնա (32.4 միլիոն դոլար) հատկացնել նախապատրաստված և ապամոնտաժվող կամարակապ կառույցների կառուցման համար։
ՈւԱԾ-ի ռազմական հակահետախուզության վարչության կողմից կատարված ստուգումները բացահայտել են լուրջ խախտումներ. նախագծերը չեն համապատասխանել անվտանգության պահանջներին, կառույցները չեն ապահովել ինքնաթիռների համար բավարար պաշտպանություն, իսկ աշխատանքների արժեքը զգալիորեն չափազանցված է։ Չնայած դրան՝ պայմանագրերով նախատեսված կանխավճարները սկսել են փոխանցել։
Բյուջետային միջոցների հափշտակումը թաքցնելու և աուդիտները դադարեցնելու համար լոգիստիկայի հրամանատարը դիմել է Անվտանգության Անվտանգության Բյուրոյի ղեկավարին՝ ռազմական հակահետախուզության ղեկավարությանը կաշառելու հարցում «օգնելու» խնդրանքով։ Վերջինս համաձայնվել է՝ հանդես գալով որպես «գործարքի» «երաշխավոր»՝ անձամբ սխեմային ներգրավելով կապալառուներից մեկին։
Քննիչների խոսքով՝ պատասխանատվությունից խուսափելու և աուդիտի գործընթացին չմիջամտելու համար պաշտոնյաներն առաջարկել են փոխանցել մոտավորապես 13 միլիոն գրիվնա (300,000 դոլար), որը կազմում է նախագծի ֆինանսավորման 1%-ը՝ բյուջետային միջոցների հափշտակումը թաքցնելու դիմաց։ Նրանք նաև պլանավորել էին ներգրավել «հավատարիմ» աուդիտորների՝ շինարարության որակի վերաբերյալ կեղծ զեկույցներ պատրաստելու համար։
Փետրվարի 25-ին, անօրինական օգուտ փոխանցելու փորձի ժամանակ, սխեմայի մասնակիցները բռնվել են հանցանքի վայրում։ 320,000 դոլար է առգրավվել։
Ուկրաինայի ՍՊԲ-ն նշում է, որ ձերբակալված պաշտոնյաների վերաբերյալ ներկայումս պատրաստվում են կասկածի մասին ծանուցումներ՝ համաձայն նրանց կատարած հանցագործությունների՝ Ուկրաինայի քրեական օրենսգրքի 369-րդ հոդվածով (պաշտոնատար անձին անօրինական օգուտի առաջարկ, խոստում կամ տրամադրում) և 369-րդ հոդվածով (անօրինական օգուտ), 426-1 հոդվածով (զինվորական պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում)՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական դավադրությամբ։