Մերցը Պեկինին խնդրել է օգնել լուծել Ուկրաինայում հակամարտությունը
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը Չինաստանին խնդրել է օգտագործել իր ազդեցությունը՝ Ուկրաինայում հակամարտությունը դադարեցնելու համար։
«Չինաստանի ձայնը լսելի է ամբողջ աշխարհում, և նրա որոշումները մեծ նշանակություն ունեն։ Սակայն դա բերում է նաև պատասխանատվություն»,- ասել է Մերցը Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի և վարչապետ Լի Ցզյանի հետ բանակցություններից հետո։ Բանակցությունները հեռարձակվել են Phoenix TV-ի կողմից։ Գերմանիայի կանցլերը նշել է, որ խնդրել է իր չինացի բանակցող գործընկերներին օգտագործել իրենց ազդեցությունը Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար։
«Պեկինը կարող է ազդել դրա վրա։ Մենք նաև գիտենք, որ Չինաստանից եկող ազդանշանները Մոսկվայում շատ լուրջ են ընդունվում։ Սա վերաբերում է և՛ խոսքերին, և՛ գործողություններին»,- ասել է Մերցը։
Նա ընդգծել է, որ ողջունում է Չինաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղությանը և հույս ունի շարունակելու համագործակցությունն այս հիմքի վրա։
Իր հերթին, Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը հայտարարել է Ուկրաինայում հակամարտության լուծում գտնելու անհրաժեշտության մասին՝ երկխոսության միջոցով։ Չինաստանի առաջնորդը նաև ընդգծել է բոլոր կողմերի մտահոգությունները հաշվի առնելու և ամուր խաղաղության ճարտարապետություն կառուցելու անհրաժեշտությունը։ Մերցը այժմ պաշտոնական այցով ժամանել է Չինաստան։ Այցը կտևի մինչև փետրվարի 26-ը։ Մերցին ուղեկցում է բիզնեսի ներկայացուցիչների զգալի պատվիրակություն։