«Մադուրոն ԱՄՆ դատարանից պահանջել է փակել իր դեմ գործը». #РИАНовости
Վենեսուելայի նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն խնդրել է ամերիկյան դատարանին դադարեցնել իր դեմ քրեական հետապնդումը: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում կատարելով իր ձեռք տակ հայտնված փաստաթղթին։
Միջնորդագրում Մադուրոն նշել է, որ ԱՄՆ իշխանությունները խախտել են իր սահմանադրական իրավունքները: Նրա պաշտպանությունը նույնպես նշում է, որ նրա իրավունքները խախտվել են քրեական հետապնդման ընթացքում:
Հայցադիմումը պահանջում է Մադուրոյի համար արդար դատավարություն ԱՄՆ-ում, քանի որ Կարակասին այժմ արգելվում է վճարել նրա պաշտպանության համար։
«ԱՄՆ կառավարության վարքագիծը ոչ միայն խաթարում է Մադուրոյի իրավունքները, այլև դատարանի պարտավորությունը՝ անցկացնել արդար դատավարություն»,- նշվում է փաստաթղթի մեջ։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 3-ի գիշերը ԱՄՆ-ն ավիահարվածներ է հասցրել Վենեսուելայի մայրաքաղաք Կարակասին, իսկ Նիկոլաս Մադուրոն ու նրա կինը՝ Սիլիա Ֆլորեսը ձերբակալվել են և տեղափոխվել ԱՄՆ։