Նիդերլանդներում գինեկոլոգը գաղտնի կերպով դարձել է առնվազն 16 երեխայի հայր
Նիդերլանդներում մի գինեկոլոգ գաղտնի կերպով օգտագործել է իր սեփական սերմնահեղուկը դոնորական սերմնահեղուկի փոխարեն, արհեստական ​​​​սերմնավորման միջոցով բուժառուներին հղիացնելու համար, ասվում է Արնհեմի քաղաքային հիվանդանոցի կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
Կլինիկան անկախ հետաքննություն է անցկացրել 2024 թվականի վերջին, այն բանից հետո, երբ թոշակի անցած գինեկոլոգը խոստովանել է, որ 1970-ական և 1980-ական թվականներին դոնորական սերմը փոխարինել է իր սեփականով առանց ծնողների իմացության։ Հաստատվել է, որ նա 16 երեխայի հայր է։
Պարզվել է նաև, որ բժիշկը ժառանգական գենետիկ խանգարում ունի։ Հետևաբար, հիվանդանոցը խորհուրդ է տվել, որ նրա ապագա երեխաները անցնեն ԴՆԹ թեստ։ Կլինիկան նշել է, որ մինչև 1990-ական թվականները չեն եղել օրենքներ կամ կանոնակարգեր, որոնք կարգավորում են հղիանալու համար օգտագործվող բժշկական մեթոդները։ Այնուամենայնիվ, կային բժիշկների համար մասնագիտական ​​​​ուղեցույցներ և էթիկայի կանոններ, որոնք գինեկոլոգը խախտել է։
Հիվանդանոցի ղեկավարությունը գինեկոլոգի գործողություններն անընդունելի է անվանել՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր երեխա իրավունք ունի իմանալու իր ծագումը, և հիվանդները պետք է կարողանան վստահել իրենց բժշկին։ «Այս իրավիճակում շատ բան սխալ է ընթացել։ Մենք խորապես ցավում ենք տեղի ունեցածի համար», - ասել է կլինիկայի տնօրեն Հանս Շուն։