ԱՀԿ-ն հաղորդում է Իրանում «սև անձրևների» մասին
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը բազմաթիվ հաղորդագրություններ է գրանցել Իրանում «սև անձրևի» մասին: Դեպքը տեղի է ունեցել նավթային օբյեկտների վրա ավիահարվածներից հետո, հաղորդում է Reuters-ը:
Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում ԱՀԿ ներկայացուցիչ Քրիստիան Լինդմայերը հաստատել է տեղական իշխանությունների առաջարկությունները, որոնք կոչ են անում քաղաքացիներին մնալ տանը: Նա ասել է, որ դա անհրաժեշտ է նավթի պահեստների և վերամշակման գործարանների այրման սպառնալիքի պատճառով: Լինդմայերը բացատրել է, որ նավթային օբյեկտների վրա հարվածները մեծ քանակությամբ թունավոր ածխաջրածիններ, ծծմբի օքսիդներ և ազոտի միացություններ են արտանետել օդ: Այս նյութերի ներշնչումը կարող է գլխացավ, մաշկի և աչքերի գրգռում և շնչառական խնդիրներ առաջացնել: Այս միացություններից մի քանիսի երկարատև ազդեցությունը մեծացնում է քաղցկեղի առաջացման ռիսկը:
«Սև անձրևը և դրան ուղեկցող թթվային անձրևը իսկապես վտանգ են ներկայացնում բնակչության համար, մասնավորապես՝ շնչառական համակարգի համար», - նշել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը:
Իրանական Fars լրատվական գործակալությունը նախկինում հաղորդել էր, որ մարտի 7-ի երեկոյան իսրայելական ուժերը հարձակվել են Թեհրանի մի քանի նավթային տերմինալների, ինչպես նաև Քուհակ, Շահրան և Քարաջ շրջաններում գտնվող երեք պահեստների վրա: Այս հարվածները հանգեցրել են զանգվածային հրդեհների: