Հրապարակվել է Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի առաջին ուղերձը
Իրանական պետական հեռուստատեսությունը հեռարձակել է երկրի նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի առաջին ուղերձը։ Նա ինքը եթեր չի դուրս եկել։ Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր, որ Խամենեին վիրավորվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակման ժամանակ։
Ելույթում նշվում է, որ Իրանը մտադիր է պահպանել հարաբերությունները հարևան պետությունների հետ։ Միևնույն ժամանակ, Թեհրանը կշարունակի հարվածել այդ երկրներում տեղակայված ամերիկյան ռազմական բազաներին։ Խամենեին նաև կոչ է արել Մերձավոր Արևելքի պետություններին փակել ամերիկյան բազաները։
Իրանական իշխանությունները նախատեսում են փոխհատուցում պահանջել ԱՄՆ-ից և Իսրայելից հարձակումների ժամանակ պատճառված վնասների համար։ Ուղերձի տեքստում նշվում է, որ Թեհրանը ցանկացած դեպքում փոխհատուցում կպահանջի։ Եթե իր հակառակորդները հրաժարվեն վճարել, Իրանը կարող է բռնագրավել նրանց ունեցվածքը կամ պատճառել համեմատելի վնաս։