«Հորմուզի նեղուցով անցնող բեռնափոխադրումները վերջին շաբաթներին աճել են». #Bloomberg
Հորմուզի նեղուցով անցնող բեռնափոխադրումները վերջին շաբաթներին աճել են՝ հասնելով Մերձավոր Արևելքի պատերազմի սկսվելուց ի վեր ամենաբարձր մակարդակին, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ մի քանի երկրներ համաձայնության եկան Իրանի հետ նավերի անվտանգ անցման վերաբերյալ։
Գործակալության տվյալներով՝ հանգստյան օրերին նեղուցով անցել է 21 տանկեր՝ մարտի սկզբից ի վեր ամենաբարձր երկօրյա ցուցանիշը։ Դրանցից 13-ը ուղևորվել են Արաբական ծով։
Աճին չնայած, ներկայիս երթևեկությունը զգալիորեն ցածր է մնում նախապատերազմյան մակարդակից. նախկինում նեղուցով օրական միջինում անցնում էր 135 նավ, նշվում է հոդվածում: Իրանական նավերը շարունակում են կազմել այս երթևեկության մեծ մասը, սակայն այլ երկրներ աստիճանաբար միանում են երթևեկությանը, նշում է հրատարակությունը: