«Եվրոպան ինքնաոչնչանում է». Դոնալդ Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Եվրոպան ինքնաոչնչանում է իր միգրացիոն և էներգետիկ քաղաքականությամբ։
«Նրանք (եվրոպացիները) վճարում են աշխարհի ամենաբարձր էներգակիրների գները և նույնիսկ պատրաստ չեն պայքարել Հորմուզի նեղուցի համար, որտեղից ստանում են իրենց էներգիան։ Նրանք հույս ունեն, որ Դոնալդ Թրամփը կպահպանի այն բաց»,- ասել է նա Corriere della Sera-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում։
Թրամփը կրկին ՆԱՏՕ-ն անվանել է «թղթե վագր»։ Հարցին, թե արդյոք նա օգնություն է խնդրել իտալացիներից և եվրոպացիներից ականազերծման նավերի հարցում, ամերիկացի նախագահը պատասխանել է. «Ես նրանց խնդրել եմ ուղարկել այն, ինչ ուզում են, բայց նրանք դա չեն ուզում, քանի որ ՆԱՏՕ-ն թղթե վագր է»։