CENTCOM-ը հայտնել է իրանական նավահանգիստների լիակատար շրջափակման մասին
ԱՄՆ-ն լիակատար շրջափակում է սահմանել Իրանի նավահանգիստների նկատմամբ, իսկ միջազգային ծովային առևտուրը, որն ապահովում է Իսլամական Հանրապետության տնտեսության մոտ 90%-ը, ամբողջությամբ արգելափակվել է։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM)։
«Իրանական նավահանգիստների շրջափակումն ամբողջությամբ իրականացվել է։ Ամերիկյան ուժերը դադարեցրել են ծովային առևտուրը դեպի Իրան և Իրանից»,- ասել է CENTCOM-ի հրամանատար Բրեդ Քուփերը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ զինված ուժերը Իրանի ծովային նավահանգիստների շրջափակման ապահովման համար ներգրավել են ավելի քան 10 հազար զինծառայող։