Ադրբեջանը ռուս գործարարին դատապարտել է 4 տարվա ազատազրկման
Ապրիլի 22-ին ադրբեջանական դատարանը ռուս գործարար և ծրագրավորող Ալեքսանդր Վայսերոյին դատապարտել է չորս տարվա ազատազրկման՝ փողերի լվացման մեղադրանքով։ Սա առաջին դատավճիռն է Բաքվում 2025 թվականի հունիսին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կտրուկ վատթարացման ֆոնին՝ Ռուսաստանում ադրբեջանցիների կալանավորման և ռուսական ՀՕՊ համակարգերի կողմից AZAL ինքնաթիռի խոցման պատճառով։
Վայսերոն Եկատերինբուրգից Բաքու է ժամանել 2025 թվականի հունիսին՝ որպես զբոսաշրջիկ։ Հուլիսի 1-ին նա կալանավորվել է ևս 7 ռուսների հետ միասին։ Ավելի ուշ նրանց մեղադրանք է առաջադրվել, ի թիվս այլնի, Իրանից կիբեռհանցագործության և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ։ Հետաքննիչների տվյալներով՝ Վայսերոն լվացել է 727,000 մանաթ (ավելի քան 427,000 դոլար), որը ստացվել է Ադրբեջանից դուրս գործող անօրինական խաղատների, վիճակախաղերի և այլ խաղատների կայքերից։ Ադրբեջանցի քննիչների տվյալներով՝ միջոցների ծագումը թաքցնելու համար նա, իբր, գումարը մաս-մաս փոխանցել է տարբեր անձանց անունով գրանցված բանկային քարտերին։
Մնացած ռուսները դեռևս դատապարտված չեն, նրանք շարունակում են մնալ կալանքի տակ։
2025 թվականի ամռանը Ուրալի Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի անդամների ձերբակալությունները, որոնք կապված էին 20 տարի առաջ տեղի ունեցած քրեական գործերի հետ, հանգեցրին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կտրուկ վատթարացմանը։ Գործողության ընթացքում երկու մարդ մահացավ. ադրբեջանական դատաբժշկական փորձաքննությունը պարզեց, որ մահվան պատճառը ձերբակալությունների ժամանակ ռուս իրավապահ մարմինների աշխատակիցների գործողություններն էին, այդ թվում՝ խոշտանգումները։ Դրանից հետո Ռուսաստանում դատապարտվեցին մի քանի ադրբեջանցիներ, իսկ ադրբեջանական սփյուռքի ևս մի քանի անդամներ զրկվեցին Ռուսաստանի քաղաքացիությունից և արտաքսվեցին երկրից։ Ի պատասխան՝ Բաքվում ձերբակալվեց ռուսների մի խումբ, չեղարկվեցին Ռուսաստանին վերաբերող բոլոր միջոցառումները, իսկ ռուսական «Սպուտնիկ» քարոզչական գործակալության գրասենյակները փակվեցին։