«Ստոկհոլմում արհեստական բանականության կառավարմամբ սրճարան է բացվել». #AFP
Ստոկհոլմում բացվել է արհեստական բանականության (AI) կողմից ղեկավարվող սրճարան, որը պատասխանատու է ճաշացանկի, գնումների և անձնակազմի հավաքագրման համար: Այս մասին հայտնում է Agence France-Presse-ը ։
Նշվում է, որ նախագիծն իրականացվել է Andon Labs ստարտափի կողմից՝ օգտագործելով Google-ի Gemini համակարգը: Mona անունով ալգորիթմը անկախ կերպով մշակում է թույլտվությունները, փոխազդում մատակարարների հետ և հարցազրույցներ անցկացնում թեկնածուների հետ:
Ինչպես նշում է AFP-ն, փորձարկումը արդեն բացահայտել է մի շարք խնդիրներ՝ կապված արհեստական բանականության կիրառման հետ։ Մասնավորապես՝ արձանագրվել են սխալներ գնումների գործընթացում և դժվարություններ՝ կապված աշխատակիցների աշխատանքային պայմանների հետ։ Սրճարանը գործում է մոտ մեկ շաբաթ և օրական ընդունում է մինչև 80 այցելու։