ԱՄՆ-ն մշակել է «կարճ, բայց հզոր» հարվածներով Իրանին բանակցային սեղան վերադարձնելու ծրագիր. #Axios
ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) պատրաստել է Իրանի դեմ «կարճ, բայց հզոր» հարվածների ալիքի ծրագիր՝ Վաշինգթոնի և Թեհրանի միջև բանակցություններում փակուղուց դուրս գալու համար, հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով երեք աղբյուրների։
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրատարակությանը հայտարարել է, որ կշարունակի Հորմուզի նեղուցում իրանական նավահանգիստների շրջափակումը, մինչև Թեհրանը չկատարի Վաշինգթոնի պահանջները՝ դադարեցնելու միջուկային զենքի մշակումը։
Ավելին, ԱՄՆ-ի զինված ուժերը պատրաստել են Իրանի դեմ հարվածների ծրագիր, որը, հավանաբար, կազդի Իսլամական Հանրապետության ենթակառուցվածքների վրա։ Դրանից հետո, Վաշինգթոնի ճնշման տակ, Թեհրանը պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղանի շուրջ «ավելի ճկուն» դիրքորոշմամբ։ Սակայն Թրամփը դեռևս չի տվել հարձակում սկսելու հրաման, հայտնել են աղբյուրները Axios-ին։ Հանրապետականը հրատարակությանը հայտնել է, որ կարծում է, որ ծովային շրջափակումն ավելի արդյունավետ է, քան ռմբակոծությունների արշավը։ Աղբյուրները նշել են, որ ամերիկացի առաջնորդը դեռևս չի բացառել ռազմական գործողության գաղափարը, եթե Իրանը հրաժարվի կատարել այն։
Ապրիլի 27-ին Axios-ը հաղորդել է, որ Իրանը, Պակիստանի միջոցով, Միացյալ Նահանգներին է ներկայացրել առաջարկ, որով կոչ է անում բացել Հորմուզի նեղուցը նավագնացության համար, ինչպես նաև երկարատև հրադադարի երկարաձգում կամ պատերազմի լիակատար դադարեցում: Թեհրանն առաջարկել է առայժմ հետաձգել ուրանի հարստացման դադարեցման վերաբերյալ բանակցությունները։
ԱՄՆ-ի պաշտոնյան Reuters-ին ասել է, որ Թրամփը դժգոհ է առաջարկից, քանի որ այն չի անդրադառնում Իրանի միջուկային ծրագրին։
ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների երկրորդ փուլը նախատեսված էր ապրիլի 22-ին Իսլամաբադում, սակայն Թեհրանը պատվիրակություն չի ուղարկել՝ պատճառաբանելով հանդիպման անիմաստությունը: Երկրների միջև երկխոսությունը վերսկսելու համար Իրանը պահանջում է, որ ԱՄՆ-ն վերացնի բոլոր խոչընդոտները, այդ թվում՝ Հորմուզի նեղուցի շրջափակման վերացումը։