Չորեքշաբթի, 17 հունիսի, 2026 թ., 20:35
«Դաունինգ սթրիթ»-ի կողմից հրապարակված ցանկի համաձայն՝ երեսունհինգ երկիր արդեն միացել է Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Գերմանիայի համատեղ հայտարարությանը՝ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների հնարավոր վերացման վերաբերյալ՝ ի պատասխան նրա՝ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ձեռնարկված քայլերի։
Իտալիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Մեծ Բրիտանիան համատեղ հայտարարություն են տարածել, որում արտահայտել են իրենց պատրաստակամությունը՝ վերացնելու Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները Թեհրանի և Վաշինգթոնի միջև համաձայնագրից հետո։ Հայտարարության մեջ երկրները ողջունում են ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փոխըմբռնման հուշագիրը և հաստատում են իրենց պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու ԱՄՆ-ի, Իրանի և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ՝ ապահովելու համար, որ Իրանը միջուկային զենք չունենա։ Այս ուղղությամբ Իրանի կողմից ձեռնարկված հստակ և հավաստի քայլերին ի պատասխան՝ երկրները պատրաստ են վերացնել պատժամիջոցները։ Դաունինգ սթրիթի կողմից հրապարակված ստորագրողների ցանկի համաձայն՝ Ճապոնիան, Կանադան, Ավստրալիան, Բելգիան, Բուլղարիան, Կիպրոսը, Դոմինիկյան Հանրապետությունը, Էստոնիան, Ֆինլանդիան, Հունաստանը, Լատվիան, Լեհաստանը և Պորտուգալիան նույնպես հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը՝ վերացնելու պատժամիջոցները։ Նաև ներառված են Ալբանիան, Հունգարիան, Դանիան, Իսլանդիան, Լիտվան, Մալթան, Մոլդովան, Նիդեռլանդները, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Նորվեգիան, Ռումինիան, Իսպանիան, Կոմորյան կղզիները, Խորվաթիան, Չեխիան, Չեռնոգորիան, Շվեդիան և Տրինիդադը և Տոբագոն։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Իրանի փոխարտգործնախարար Քազեմ Ղարիբ-Աբադին հաստատել էին փոխըմբռնման հուշագրի ավարտը, որը կստորագրվի Շվեյցարիայում հունիսի 19-ին։