116 տարեկանում մահացել է Ուզբեկստանի` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ամենատարեց վետերանը
Ուզբեկստանի՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ամենատարեց վետերան Ռուզիբոյ Բաբա Սատտորովը մահացել է 116 տարեկանում։ Այս մասին հայտարարել է Կաշկադարյայի շրջանային վարչակազմի մամուլի քարտուղար Ախրոր Սոդիկովը։
Սատտորովը ծնվել է Կաշկադարյայի շրջանի Կամաշինսկի շրջանում։ Ըստ շրջանային իշխանությունների՝ Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ Կաշկադարյայի շրջանում ծառայել է 47,051 մարդ, այդ թվում՝ 95 կին։ Պատերազմից հետո տարածաշրջան է վերադարձել 22,077 վետերան։
Կունը հայտնում է, որ Սատտորովը՝ որպես հրաձիգ, ծառայել է Ստալինգրադի ճակատում։
2025 թվականին Ուզբեկստանի պաշտպանության նախարարությունը, նախագահի հանձնարարությամբ, իրականացրել է վետերանի երազանքը՝ նա թռել է որպես ուղևոր ռազմական ինքնաթիռով։