Թուրքիայում իշխող կուսակցությունը կրկին առաջադրում է Էրդողանի թեկնածությունը
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ) հայտարարել է, որ առաջիկա նախագահական ընտրություններում իր թեկնածուն կլինի գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Թուրքիայի նախագահի ավագ խորհրդական և Իրավական քաղաքականության նախագահական խորհրդի փոխնախագահ Մեհմեթ Ուչումը նախկինում ենթադրել էր, որ Թուրքիայում նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները կարող են անցկացվել 2028 թվականի ապրիլի 16-ին։ Նրա խոսքով՝ այդ օրը ընտրություններ անցկացնելու համար խորհրդարանը պետք է միայն որոշում ընդունի իր անդամակցությունը վաղաժամկետ երկարաձգելու մասին՝ 2028 թվականի մայիսի 7-ի հերթական ընտրություններից առաջ։
«Մեր կուսակցության տեսանկյունից, մեր նախագահ պարոն Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը առաջիկա ընտրությունների նախագահի թեկնածուն է։ Մեր կուսակցության բոլոր մարմինները վճռական դիրքորոշում են ցուցաբերում», - երկուշաբթի օրը ճեպազրույցի ժամանակ ասել է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խոսնակ Օմեր Չելիքը։