«Աէրոֆլոտ»-ի նախկին գործադիր տնօրեն Միխայիլ Պոլուբոյարինովը կալանավորվել է
Մոսկվայի դատարանը «Աէրոֆլոտ»-ի նախկին գործադիր տնօրեն Միխայիլ Պոլուբոյարինովին կալանավորել է պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման մեղադրանքով, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում անելով իրավապահ մարմինների աղբյուրներին։ Ըստ ՌԲԿ-ի, Մոսկվայի Տվերսկոյ շրջանային դատարանը հունիսի 19-ին նրա նկատմամբ երկամսյա նախնական կալանք է նշանակել։ Դատարանի կամ քննության կողմից որևէ մեկնաբանություն չի տրվել։
Ըստ աղբյուրների՝ քրեական գործը քննվում է Ռուսաստանի քրեական օրենսգրքի 285-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն։ Խոսքը վերաբերում է «Սվյազ-Բանկ»-ի և «Գլոբեքս Բանկ»-ի վերակառուցման հետ կապված աշխատանքների ընթացքում պաշտոնեական լիազորությունների ենթադրյալ չարաշահմանը։
Աղբյուրները նշում են, որ քննիչները միջնորդություն են ներկայացրել նրա նախնական կալանքի համար։ Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը։ Հրապարակման պահին գործի մանրամասների պաշտոնական հաստատումը հասանելի չէր։ «Վեդոմոստի»-ն նախկինում, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ Պոլուբոյարինովը ներգրավվել է քրեական գործում և կալանավորվել է։ Նրանց տեղեկությունների համաձայն՝ նրա դեմ քննչական գործողություններ են իրականացվում, սակայն նրա դատավարական կարգավիճակը այդ պահին չի հրապարակվել։
Հրատարակության աղբյուրները գործի հնարավոր միջադեպերը կապել են նաև Պոլուբոյարինովի՝ VEB.RF-ում 2009-2019 թվականներին աշխատելու ժամանակահատվածի հետ։ Մեկ աղբյուր որպես հետաքննության համար հետաքրքրության առարկա նշել է 2016 թվականի հնարավոր իրադարձությունները։ Պոլուբոյարինովը 2003-2009 թվականներին աշխատել է «Աէրոֆլոտ»-ում՝ որպես գլխավոր տնօրենի տեղակալ։ Ավելի ուշ նա տեղափոխվել է VEB.RF, որտեղ զբաղեցրել է բարձր պաշտոններ։ 2020 թվականի աշնանից մինչև 2022 թվականի գարունը նա ղեկավարել է ավիաընկերությունը։ Այնուհետև նրան փոխարինել է Սերգեյ Ալեքսանդրովսկին։ 2023 թվականին RBC-ի և TASS-ի աղբյուրները հայտնել են, որ նա տեղափոխվել է «Ռոստեխ»-ում կառավարչական պաշտոնի, այդ թվում՝ պետական ​​կորպորացիայի ղեկավարի խորհրդականի պաշտոնում։