Հունիսի 24-ին Ռումինիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատը (ստորին պալատ) փաստացի հաստատել է Մոլդովայի հետ միավորման մասին օրինագիծը, հաղորդում է Agerpres լրատվական գործակալությունը։
Փաստաթուղթը խորհրդարան է ներկայացվել ապրիլի 14-ին։ Ինչպես բացատրել է Սենատի (վերին պալատ) նախագահ Նատալյա Ելենա Ինտոտերոն, քննարկման ժամկետը լրացել է, և օրինագիծը համարվում է անուղղակիորեն ընդունված։
Օրինագիծը ամրագրում է Ռումինիայի պարտավորությունը ԵԱՀԿ Հելսինկյան համաժողովի եզրափակիչ ակտին, որը թույլ է տալիս խաղաղ դիվանագիտական սահմանների փոփոխություններ։ Տեքստում հստակորեն նշվում է Ռումինիան և Մոլդովայի Հանրապետությունը միավորելու որոշումը։
Օրինագիծը նախատեսում է Քիշնևի հետ ինտեգրման վերաբերյալ բանակցությունների անհապաղ մեկնարկ։ Սակայն Մոլդովայի Բուխարեստի իրավասությանը փոխանցման վերաբերյալ վերջնական որոշումը կայացնում է Սենատը։