Չորեքշաբթի, 01 հուլիսի, 2026 թ., 21:29
Դոհայում Իրանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակությունների միջև հանդիպում չի կայացել։ Հանդիպումները տեղի են ունեցել միայն եռակողմ ձևաչափով՝ Կատարի և Պակիստանի պատվիրակությունների մասնակցությամբ։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարի իրավական և միջազգային հարցերով տեղակալ, իրանական փորձագիտական ​​պատվիրակության ղեկավար Քազեմ Ղարիբաբադին՝ մեկնաբանելով Դոհայում կայացած բանակցությունները։
Նա նշել է, որ Դոհայում իրանական պատվիրակության հանդիպումները տեղի են ունեցել բացառապես եռակողմ ձևաչափով՝ Կատարի և Պակիստանի պատվիրակությունների հետ միասին, և որ քննարկումները կենտրոնացած են եղել Իսլամաբադի հուշագրի, մասնավորապես՝ Լիբանանին վերաբերող դրույթների և Իրանի սառեցված ակտիվների ազատման վերաբերյալ կատարման մոնիթորինգի վրա։
Նա հավելել է, որ այսօրվա բանակցությունները նպատակաուղղված են եղել նաև հուշագրի դրույթների կատարման մոնիթորինգին։
Մեկնաբանելով վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը՝ Ղարիբաբադին նշել է, որ ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր՝ հուշագրի կատարումը մոնիթորինգի ենթարկելու և վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ վարելու համար, սակայն այդ ձևաչափերով բանակցությունները դեռևս չեն սկսվել։
Նա հավելել է, որ միջնորդների միջոցով շարունակվում են խորհրդակցությունները՝ աշխատանքային խմբերի շրջանակներում բանակցությունների ժամանակն ու վայրը որոշելու համար։ Այս ձևաչափով բանակցությունները կսկսվեն անհրաժեշտ պայմանները ստեղծելուց հետո։