Չորեքշաբթի, 01 հուլիսի, 2026 թ., 23:59
Վենեսուելայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի զոհերի թիվը հասել է 2295-ի, Venezolana de Televisión հեռուստաալիքով հայտարարել է Բոլիվարյան Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Խորխե Ռոդրիգեսը։
«Երկու երկրաշարժերի զոհերի թիվը հասել է 2295-ի, իսկ վիրավորների թիվը՝ 11267», - ասել է նա։
Նախկինում զոհերի թիվը 1943 էր։
Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ Դելսի Ռոդրիգեսն այսօր իր Telegram ալիքով հայտարարել է, որ երկիրը հայտարարում է յոթօրյա ազգային սուգ՝ ի հիշատակ երկրաշարժի զոհերի։
Հունիսի 25-ի գիշերը Վենեսուելայի հյուսիսում տեղի է ունեցել 7.1 մագնիտուդով երկրաշարժ։ ԱՄՆ երկրաբանական ծառայությունը ավելի ուշ հայտնել է երկու ցնցումների մասին՝ 7.2 և 7.5 մագնիտուդով, որոնք տեղի են ունեցել 40 վայրկյան ընդմիջումներով։ Վենեսուելայի իշխանությունները հայտարարել են արտակարգ դրություն։